Muzeji
apmeklētājiem atvērti
no 15. 05. līdz 15. 10.
Sapnis par Latviju. Kārlis Skalbe
16.10.2018 15:06
Kārļa Skalbes muzejs dodas satikt latviešus Anglijā un stāstīt Kārļa Skalbes Latvijas simtgades stāstu.
Latvijas 100.dzimšanas dienas gadā vēlamies atgādināt, ka Kārlis Skalbe ir viens no tiem, kuri jau vairāk nekā pirms 100 gadiem ne tikai atļāvās iecerēt, bet arī skaļi pauda, ka latviešiem vajadzīga sava valsts. Viņa dzejās, bet jo īpaši "Mazajās piezīmēs" ierakstīts gan Latvijas tapšanas, gan attīstības ceļš. Vecpiebalgas Incēnu kalēja dēls visu mūžu kala skaistas dzejas rotas savai Tēvzemei. Tēvzemei un Brīvībai bija veltīts vņa dzejnieka mūžs. Ar dedzīgu sirdi un pacilājošām rakstu rindām dzejnieks sauca latvju dēlus Brīvības cīņās, viņš ticēja tautas gaišajam prātam un sirdsapziņai. Ar skumju rezignāciju vēroja vēlākos partiju ķīviņus, bet allaž un vienmēr atgādināja, ka latviešiem jāvēlas tikai Latvija, nekas mazāk! Ar sapni par dzimteni pagalvī Kārlis Skalbe aizmiga mūža miegā Stokhomā.
Ja esi Anglijā un nākamajā svētdienā Tev ir brīvs laiks, tiekamies Straumēnos!
Runāsim, klausīsimies, spēlēsim erudīcijas spēli un dziedāsim! Kāds našķis pie tējas būs noderīgs...
Pasākums top sadarbībā ar Birmingemas latviešu kopienu "Sakta" un "Daugavas vanagu" Straumēnu nodaļu
Piebalgas muzeju apvienība "Orisāre"
Foto: Aivars Ošiņš
Kas gan bij Latvija savā sākumā? Klusas domas, kas tagad piepildās uzvaras troksnī, sapnis, kas nāca pār mums kādā laimīgā stundā. Lepna un bagāta Latvija kļūs tikai tad, ja mūs uz priekšu neatlaidīgi turēs savā varā klusa un vienkārša darba un pienākuma apziņa.
Kārlis Skalbe "Mazās piezīmes Republikas gada dienā", 1919.g. 18. novembris.
SVEICAM LATVIJAS VALSTS SVĒTKOS!
Kārlis Skalbe 1925. gadā. Foto: J. Rikests. No PMA "Orisāre" "Saulrietu" kolekcijas.
Kas mums vairāk vajadzīgs no Skalbes- „Mazās piezīmes”, pasakas vai dzeja? Nē, tas nav stiprākais, ka viņš ir bijis dzejnieks vai politiķis. K. Skalbe ir latviskā gara pārstāvis pats par sevi un pats ar sevi. Ļoti latviska persona. (..) Runa ir par izmirstošām brīnišķīgām kategorijām- par maigumu un par pazemību.
Kas šodien gan uzdrošinātos apgalvot, ka vispār jāpastāv vīrišķīgam maigumam. Mūsu tauta mirst no brutalitātes. Ne tikai no vīrišķīgas, bet arī no sievišķīgas brutalitātes. Prese ir brutāla, un televīzija ir brutāla, un ļaužu runas ir brutāli ironiskas. Pietrūkst Skalbes mīlīguma. Tā ir tīra manta.
Tie ir mūsu mītiskie cilvēki, mītiskā dzīvība, kas laiku pa laikam piedzimst un neļauj izsīkt tautas vitālismam. Skalbe mums jāsargā kā mūsu dzīvība. Skalbiskums, šī smalkjūtība. Tieši tā.
Šodien ir pieņemts Skalbi piesaukt un vērtēt pēc „Mazajām piezīmēm”. Tāpēc, ka tajās viņa un mūsu visu patriotiskā biedrība ir ļoti skaidri nolasāma. Tā ir politika un publicistika. Bet Skalbe bija daudz smalkāk apgarots, daudz intīmāk. Mīlīgums, kas dīvainā kārtā gan sievietei, gan pasaulei raksturīgs. Neviena sieviete neapvainosies, un pasaulei patiks šis mīlīgums. Un tajā latviskais- lēnīgs un rāms. Skalbes dzeja būtu studējama tieši viņa mazajās lūgsnās, un mēs ar tām kļūtu stiprāki un bagātāki.
Imants Ziedonis "Skalbiskums", fragmenti no runas pie Kārļa Skalbes kapa 1992.gada 20.jūnijā.
***
KALNA KAIBĒNIEM 90!
Lasiet http://www.piebalgasmuzeji.lv/lv/open-news:482024
Teodors Zeiferts un Kārlis Egle "Kalna Kaibēnu" dārzā 1929.g. 2.augustā.
***
PMA "Orisāre" misija: atklāt Latvijas sabiedrībai vēsturiskā Piebalgas novada kultūrvēsturisko unikalitāti un daudzveidību, aktualizējot izcilo piebaldzēnu dzīves stāstus viņu dažādajās dzimtas mājās, kas saglabājamas nākamajām paaudzēm kā latviskās identitātes paraugi, un nacionālās pašcieņas avoti.
Seko mums: twitter.com @Piebalgasmuzeji
Facebook.com
https://www.facebook.com/piebalgasmuzeji/
https://www.facebook.com/SkalbesSaulrieti/
https://www.facebook.com/KalnaKaibeni/
https://www.facebook.com/Janasakola/
Noderīgas saites:
Pakalpojumi tūristiem www.vecpiebalga.lv
Latvijas Muzeju biedrība www.muzeji.lv
Kultūras ministrija www.km.gov.lv
Latvijas kultūras kanons www.kulturaskanons.lv
Nacionālā muzeju krājuma kopkatalogs https://www.nmkk.lv/